Co ovlivnilo svět informačních technologií v roce 2014?

it svět Jednoznačně ekonomická a politická situace ve světě. Nestabilita, nejistota a nepředvídatelnost odkládají velké investice na Yindy. Ti zkušenější ovšem investují průběžně. Odkládání investic do IT a postupné morální zastarání IT jen prohloubí propast mezi minimální pravidelnou výší investice a jednorázovou investicí, které se nikdo nakonec nevyhne. Naštěstí postupné zvyšování výkonnosti české ekonomiky tyto vnější vlivy částečně eliminuje.

Zabezpečení dat a IT bezpečnost obecně. Mnoho firem poznalo na vlastní kůži jak je důležité věnovat pozornost zabezpečení dat a jejich ochrana nejen před havárií, nebo napadením z vně, ale také ochrana před zneužitím vlastním zaměstnanci. Investice do zabezpečení tak plánuje většina podnikových manažerů a nakonec i schválení nového kyberzákona v České republice ukazuje, že i vládní instituce považují otázku bezpečnosti IT za důležitou.

• Ukončení podpory pro Windows XP a OFFICE 2003, znamenalo výměnu jak softwaru, tak konec xp
často i hardwaru. Počet provozovaných těchto starých verzí byl tak veliký, že se dotknul téměř každé firmy. Většina firem již tento software vyměnila a zajistila si nejen vyšší bezpečnost, ale také větší produktivitu svých zaměstnanců a jejich investice se jim velmi rychle vracejí.

• Podnikové informační systémy v duchu sjednocení. Naštěstí si dnes již většina firem uvědomuje, že je výhodné mít jeden komplexní informační systém, který zahrne většinu ne-li všechny potřebné podnikové agendy. Sníží se tím náklady na údržbu a zaškolení, ale hlavně se zvýší produktivita uživatelů. Protože nikde není prakticky možné mít úplně vše pokryto jednou aplikací, je důležité sjednotit ostatní agendy do jednoho rozhraní, které opět přinese jednodušší orientaci a vyhledávání informací. Tím nejčastěji používaným je Intranetový portál Microsoftu – Sharepoint, který navíc umožnuje snadno definovat a řídit obchodní procesy.

• Řízení obchodních procesů jako nástroj pro zavedení a udržení kvality. Letos více jako dříve firmy pochopili, že tak jak je nesnadné zavést nějakou standardní úroveň kvality v oblasti služeb (ať vnitřních – poskytované jiným oddělením v rámci firmy, nebo vnějších -poskytovaných zákazníkům), je ještě větší problém tuto kvalitu udržet. Proto stále častěji využívají firmy nástroje řízení obchodních procesů (workflow chcete-li) jako jsou CRM systémy, nebo jiné aplikace (například Microsoft Sharepoint). Ty jim usnadní jednak přesněji definovat procesy (což je nutný základ) a hlavně jejich aplikaci, která pak udrží požadované úrovně služeb.

• Zvyšování produktivity díky novým technologickým prvkům jako jsou výkonné disky bez cloudmechanických součástek s vysokou čtecí schopností (SSD disky), všude dostupné mobilní aplikace ať už využitím veřejných či privátních cloud technologií (data a aplikace dostupné odkudkoliv – jak název říká v oblacích) přístupné pro nejen běžné PC a Notebooky , ale také mobilní zařízení jako tablety a chytré telefony.

Autor článku – Lubomír Coufal:

Lubomír Coufal je od roku 1992 majitelem firmy ROOT, specialistou na IT bezpečnost, serverová řešení a podnikové IS pro malé a střední podniky. Pomáhá zlepšovat podnikání svým zákazníkům nejen díky vlastním zkušenostem v oboru IT a managementu, ale také spolehlivostí a osobním přístupem k zákazníkům.

Youtube a facebook ROOT.

Pokud se Vám článek líbil a chcete se o něj podělit s přáteli, neváhejte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>