Děti a internet-jak je ochránit před jeho stinnou stránkou?

Ahoj, potkáme se osobně? 40% dětí na internetu by souhlasilo! Tento alarmující fakt odhalil čerstvý rozsáhlý průzkum Univerzity Palackého v Olomouci.Děti a internet

Nemusíte být ani rodiči, aby Vám bylo jasné, jak dokáží být děti, co se týče moderních technologií učenlivé a vynalézavé. Bohužel dětem často chybí opatrnost a je tedy právě na rodičích, aby děti před případnými riziky ochránily. S dohledem a nastavením pravidel pro bezpečné používání internetu Vám mohou pomoci specializované nástroje. Představíme Vám možnost na nejrozšířenější platformě, tedy ve Windows.

Základ: oddělené uživatelské účty
Základní nástroje pro správu a kontrolu uživatelů najdete již ve Windows Vista, Windows 7 nabídl mírné úpravy těchto nástrojů a nejpokročilejší řešení nabízí nejnovější verze Windows 8. Základem nejen pro ochranu dětí jsou oddělené uživatelské účty.
Windows 8 v uživatelských účtech nabízí jednu podstatnou novinku-dětské účty. Dětský účet je v podstatě běžný uživatelský účet bez práv administrátora, kde jsou ve výchozím nastavení aktivní funkce Zabezpečení rodiny spolu s filtrem SmartScreen. SmartScreen v rámci dětských účtů blokuje otevření či spuštění všech souborů stažených z internetu, k nimž ve své databázi nenajde záznamy svědčící o jejich nezávadnosti.
Nastavení rodičovské kontroly
Windows umožňuje nastavit např. protokolování aktivit, což znamená, že Vám ukáže souhrnný přehled navštívených internetových stránek a spuštěných programů, včetně rozpisu času a data. Dále nabízí možnost filtrování webů, či časové limity, které zabrání nadměrnému vysedávání dítěte u počítače. Také můžete omezit aplikace či konkrétní hry.
Přestože by své děti do reálného světa se stejnými riziky asi nikdo nepustil, na svět virtuální stále mnoho rodičů uplatňuje jiná měřítka. Odborníci se shodují, že by rodiče rozhodně neměli dětem internet zakazovat, důležité je však vědět, co dítě na internetu dělá, s kým se stýká a jaké stránky navštěvuje.
V dalším článku Vás seznámíme s další možností ochrany dětí před stinnou stránkou internetu-konkrétně se bude jednat program pro pokročilejší sestavu-nástroj Norton Family.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>