Konec podpory Windows XP a Microsoft Office 2003

Konec platnosti Windows XP

Úvod
Microsoft poskytoval podporu pro Windows XP 12 let a od 8. dubna 2014 nebude dostupná technická podpora pro Windows XP, včetně automatických aktualizací, které pomáhají chránit váš počítač.

Co to znamená pro mě?
V případě, že se v tomto produktu objeví bezpečnostní chyba, která může být zneužita útočníky, společnost Microsoft nebude již vydávat bezpečnostní aktualizace, které by tuto chybu opravily a znemožnily její využití. Jedinou možností je přejít co nejdříve na novější verzi operačního systému Windows a sady Microsoft Office. Kromě jistoty, že budete i po tomto datu chráněni, získáte navíc nové funkce a možnosti, jak lépe využít své počítače.

Pokud jste ještě nepřešli na novější verze produktů Windows a Office, máte nejvyšší čas. Z historické zkušenosti plyne, že přechod na novější verze může trvat firmám a organizacím 18 až 32 měsíců, v závislosti na jejich velikosti a počtu používaných programů. Dalším důležitým bodem je stáří počítačů, kde je nutné v mnoha případech při přechodu na novější verze produktů pořídit také nové počítače.

Budete-li Windows XP dál používat i po ukončení podpory, bude váš počítač fungovat, ale bude zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám a virům. Čím dál víc výrobců softwaru a hardwaru bude optimalizovat svoji nabídku pro novější verze Windows, a proto můžete očekávat, že narazíte na větší počet aplikací a zařízení, které ve Windows XP nebudou fungovat.

Jak dál postupovat
Pokud si chcete zajistit ochranu po ukončení podpory, máte dvě možnosti:

1. Upgradovat svůj současný počítač.
Jen málo starších počítačů umožňuje používat Windows 8.1, což je nejnovější verze Windows. Doporučujeme vám stáhnout si a spustit Pomocníka při upgradu systému Windows, pomocí něhož můžete zkontrolovat, jestli váš počítač splňuje požadavky na systém pro Windows 8.1. Pokud je možné váš počítač upgradovat, můžete pak postupovat podle pokynů, které najdete v níže uvedeném kurzu. Podrobnější informace najdete v nejčastějších dotazech.

Stáhnout a spustit Pomocníka při upgradu systému Windows
Kurz: Upgrade na Windows 8.1

2. Pořídit si nový počítač.
Pokud na vašem stávajícím počítači není možné používat Windows 8.1, možná byste měli přemýšlet o pořízení nového počítače.

Abychom vám pomohli s přechodem na modernější verze produktů, můžete využít některé z nástrojů nebo kontaktovat naše techniky, kteří vám s přechodem na nové verze pomohou.

Pokud se Vám článek líbil a chcete se o něj podělit s přáteli, neváhejte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>