Lenovo Flex

Osobní a pracovní data a jajich bezpečnost.

Je vcelku pochopitelné, že mnoho lidí se o zabezpečení dat nestará. Nejdříve se totiž člověk snaží s počítači seznámit a pohrát si s nimi. Pak se snaží najít si tam to svoje – to co ho baví, nebo co potřebuje pro svoji práci a teprve až má to co je pro něj to pravé, snaže se neučit PC ovládat tak, aby mohl tvořit.

A teprve až něco vytvoří, pak se možná někdy zamyslí jaká by byla škoda, kdyby se něco stalo a on by přišel o to čemu věnoval již tolik času a co mu dělá radost, nebo mu nějak pomáhá.

Tady se začne teprve zajímat o zabezpečení dat – IT bezpečnost.Young business lady working on a laptop against white

Je ovšem velký rozdíl, jestli využívá IT pro svoji zábavu, nebo pro obživu. Pokud používám počítač (je jedno jestli notebook, klasické PC, nebo tablet či chytrý telefon) pouze pro svoji zábavu, pokud se s daty něco stane, určitě mě to bude mrzet, asi si zanadávám, ale jelikož je to jen pro moji zábavu nebudu vyčíslovat škody.

Pokud ale počítač používám pro práci a stane se nějaká havárie a přijdu o data, musím logicky převést ztráty na peníze. Vždyť přeci počítač používám proto, abych si práci usnadnil díky počítači a abych ušetřil čas a díky tomu více vydělal. Nebo možná abych vůbec mohl vydělat (často bychom byli nekonkurenční bez PC a neměli bychom žádnou práci), musím počítač použít. Jestli ale dojde ke ztrátě dat a já musím něco opravovat, nebo znovu vytvářet, je moje časová ztráta jasně vyčíslitelná i v korunách.

A podle množství času, který u počítače strávím se pak dá odhadnout případná škoda, pokud by se něco stalo s mými daty. Dle toho je dobré si udělat představu o tom, kolik se mi vyplatí do zabezpečení investovat.

Je jasné, že v případě osobního využití počítače si koupím nějaké médium pro zálohy, které vždy když budu mít pocit, že to stojí za to vytvořím a budu nejspíše investovat jen stokoruny, maximálně 1- 2 tisíce. V případě pracovního využití již dává smysl investovat do zabezpečení několik tisíc korun, protože ztráty mohou být obrovské pokud například jsem účetní, nebo projektant.

Zkuste si sami udělat odhad kolik času týdně, nebo měsíčně strávíte u počítače a kolik je to převedeno na koruny dle vaší hodinové sazby, nebo hodinové mzdy. Z toho vám vyjde kolik má smysl investovat do řešení zálohování, které vám zajistí, že nepřijdete o více jak 1 den práce.

Každý článek by měl mít na konci uvedeného autora, mít tlačítko to se mi líbí a sdílet na FB, dále mít náhledový obrázek a je-li to vhodné obsahovat nějakou grafiku, obrázek nebo video.

Autor článku – Lubomír Coufal: 

Lubomír Coufal je od roku 1992 majitelem firmy ROOT, specialistou na IT bezpečnost, serverová řešení a podnikové IS pro malé a střední podniky. Pomáhá zlepšovat podnikání svým zákazníkům nejen díky vlastním zkušenostem v oboru IT a managementu, ale také spolehlivostí a osobním přístupem k zákazníkům.

Youtube a facebook ROOT.

Pokud se Vám článek líbil a chcete se o něj podělit s přáteli, neváhejte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>