Spoofing a bounback aneb slovníkové spamování emailů

 

Přichází Vám zprávy o neúspěšném doručení zprávy na email, na který jste nikdy nic neposílali? V tom případě je možné, že jste se stali „náhodnou obětí“ tzv. slovníkového spamování.spam

Většina šiřitelů spamu používá softwarové aplikace ke generování náhodných seznamů e-mailových adres. Tyto adresy jsou založeny na doménách a slovech uvedených ve slovníku. Spameři pak používají tyto seznamy k odesílání hromadných zpráv. Tato operace se označuje jako „slovníkové spamování“. Většina vygenerovaných adres je neplatných. Je ale možné, že se program „trefí“ a použije vaši adresu k odeslání slovníkového spamu. V tom případě zřejmě obdržíte zprávy o neúspěšném doručení na mailovou adresu, na kterou jste nikdy nic neposílali. Nedoručenka se tvář,  jako by původní zpráva byla odeslána z Vaší adresy.

Protože tyto zprávy nepocházejí z Vašeho mailu, není možné zabránit šiřitelům spamu, aby zneužívali vaši adresu. Ostatní domény by měly poznat, že zpráva, kterou od Vás jakoby obdrží, nepochází od Vás. Potom je malá pravděpodobnost, že dojde k zablokování vaší e-mailové adresy. Je ale potřeba dát pozor na Vaše skutečné odchozí zprávy (např. nechat posílat doručenku). V případě, že zjistíte, že Vaše zprávy nedorazili příjemci, zřejmě se Vaše doménová adresa nachází na globálních spam listech a bude třeba ji odebrat.

Tato metoda se jmenuje spoofing a bouncebacks. Bohužel nedokážeme tomuto chování zabránit. Jediné „řešení“, aby nedocházelo k obtěžování uživatele nedoručenkami je nastavení pravidla, které bude takové zprávy například mazat nebo přesouvat do jiné složky. Většinou trvá útok cca týden a měl by ustat bez následků.

Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří Vám velice rádi a ochotně poradí, případně se pokusí opravit napáchané škody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>