Tipy jak prodloužit životnost baterie ve vašem notebooku

Za poslední roky se kapacita a výdrž baterií rozhodně zlepšila. Přesto však- pořád se jedná o notebook-baterie
spotřební materiál, který časem ztrácí svou účinnost. Baterie je chemický článek, který s postupem času ztrácí své vlastnosti. Kapacita se pomalu, ale jistě snižuje s počtem nabíjecích cyklů a tímto snižuje provozní dobu notebooku.

Nejčastější „zabijáci“ baterií:

  • Teplota– nejvhodnější skladovací teplota baterie je 20-25°C. Neukládejte svůj notebook dlouho do prostředí s vyšší teplotou. Typický příklad-automobil na slunci. Rovněž zanesení chlazení nečistotami způsobuje zvýšenou teplotu baterie. Rozhodně je na místě občas pročistit otvory stlačeným vzduchem.
  • Vybíjení baterie na 0%– Není tím myšleno vypnutí notebooku při nedostatku energie-v tomto případě totiž něco málo v baterii zůstane. Jestliže dlouhodobě nepoužíváte baterii, dochází k jejímu vybíjení samovolně. Rychleji dochází k samovybíjení, když je baterie vložena do těla notebooku a není používána. Zabraňujte tedy totálnímu vybití baterie občasným dobitím.
  • Mechanické poškození-Jestliže na baterii najdete známky poškození materiálu či vypouklou část, baterii raději nepoužívejte. Mechanicky poškozená baterie může totiž způsobit výbuch nebo požár. Nenamáhejte baterii fyzicky. Použitou nebo poškozenou baterii odevzdejte do odpadního dvora nebo elektroodpadu.
  • Přebíjení baterie– Pokud budete používat notebook dlouhodobě na jednom místě, není vhodné ho používat s vloženou baterií. Dobíjení se sice vypne při dobití baterie na 100%, ale při poklesu její kapacity pod 94% je znova aktivováno.
  • Stárnutí baterie– Každá baterie má maximální počet cyklů nabití a vybití. Většina výrobců baterií říká, že baterie Lion vydrží minimálně 1000 cyklů nabití a vybití. Postupně se stárnutím rovněž dochází ke snižování kapacity baterie až do úplné nefunkčnosti. Toto období je různě dlouhé a závisí na provozu notebooku.

Rady jak přispět k prodloužení baterie:

  • Pokud neustále váš notebook napájíte z AC adaptéru a cestujete s ním pouze občas, vyjměte baterii z těla notebooku. Jednou až třikrát za měsíc pak baterii vložte zpět. Poté ji vybijte a znovu nabijte na více než 94%. Tento proces se nazývá kalibrace baterie. Kalibraci je dobré provádět, i když máte baterii stále v těle notebooku.
  • Chraňte rovněž notebook před přehříváním. A to jak pomocí chladící podložky, tak čištěním chlazení.
  • Pokud notebook delší dobu nebudete používat, rovněž vyjměte baterii z notebooku. Baterii uschovejte v místech s teplotou od 20 do 25°C.
  • Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří Vám velice rádi a ochotně poradí, případně se pokusí opravit napáchané škody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>