Virová hrozba v podnikovém prostředí.

Antivirové program jsou dnes naprostou samozřejmostí pro všechny uživatele počítačů, přesto se u této hrozby pozastavím.

V minulosti bylo možné napadení nějakým virem pouze přes soubor na disketě, později na CD, disku. S příchodem Internetu se však možnosti jak napadnout počítač nějakým virem značně zdokonalila a útoky se neustále zrychlují a jsou čím dále více rafinované. Nejběžnější způsob jak se viry do počítače dostávají jsou elektronická pošta a webové stránky.

Zatímco elektronickou poštu většina podnikových antivirových programů kontroluje při vstupu do sítě a nepustí zavirovanou zprávu vůbec k uživateli, kontrola webových stránek na které uživatel vstupuje a následně pak kontrola kódu, který si ze stránek stáhne již tak běžná není. Pokud tedy antivirový systém umožní stažení viru z www stránky do počítače, vir může způsobit poměrně rychle značné škody. Důležité je tedy aby systém měl kontrolu webového provozu na Internetové bráně.

Pokud už k napadení dojde, měla by mít firma jasné instrukce, které povedou uživatele k rychlému odstranění problému a případně obnově dat ze zálohy, pokud ke škodě dojde.

Autor článku – Lubomír Coufal:

Lubomír Coufal je od roku 1992 majitelem firmy ROOT, specialistou na IT bezpečnost, serverová řešení a podnikové IS pro malé a střední podniky. Pomáhá zlepšovat podnikání svým zákazníkům nejen díky vlastním zkušenostem v oboru IT a managementu, ale také spolehlivostí a osobním přístupem k zákazníkům.

Youtube a facebook ROOT.

Pokud se Vám článek líbil a chcete se o něj podělit s přáteli, neváhejte a sdílejte:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>