virus-obrázek

Viry v chytrých telefonech-novodobá hrozba??

Viry a malware postupně přechází z velkých počítačů na chytré mobily. A to zejména na Android, který je díky své otevřenosti zároveň i rizikovější systém. Na co si tedy dávat pozor?virus-obrázek

Pokud patříte do skupiny hrdých majitelů některého smartphonu, nejspíš jste už narazili na lákavé reklamy výrobců antivirů. Hlavní platformou totiž, na kterou se kybernetičtí zločinci zaměřují, je právě Android.Oficiální obchod pro Android nabízel na konci ledna přes 1,1 miliónu aplikací. Neoficiální obchody jich prodávají daleko víc a jsou mnohem pravděpodobněji škodlivé. Možná i vás nahlodávají pochyby, zda má smysl mobil takto chránit. Jaká rizika jsou tedy opravdu v kurzu a co může systém vašeho mobilního telefonu ve skutečnosti postihnout?

Viry cílí na finanční údaje
Ve většině případů škodlivé programy cílí na finanční údaje uživatelů. To je případ třeba mobilní verze trojského koně Carberp původem z Ruska, který krade informace uživatelů ve chvíli, kdy je odesílají na bankovní server. Podle Kaspersky Lab v Rusku v současnosti vzniká většina škodlivého softwaru pro Android. Výjimkou však není ani Česká republika, jak uvádí dubnové zprávy z letošního roku, hackeři se zaměřili na internetové bankovnictví. „Vážený kliente, nabízíme vám další způsob ochrany.“ Tak začíná podvodné upozornění, které v posledních týdnech napadá účty klientů. Díky těmto pochybným „bezpečnostním aplikacím“ do mobilu, může člověk v krajním případě přijít o veškeré své úspory. Banky už řeší desítky takových případů.


Doporučení odborníků
Podle doporučení odborníků by uživatelé na svých zařízeních neměli aktivovat vývojářský mód ani zapínat možnost instalace aplikací třetích stran. Měli by instalovat pouze aplikace z oficiálních zdrojů a přitom pečlivě prostudovat, jaká oprávnění vyžadují. Používat by měli bezpečnostní software. Jak podotýká americký expert na kybernetickou bezpečnost Jim Jaeger„“Mobilní zařízení je opravdu složitější zabezpečit, protože zatím mají většinou relativně malý a kompaktní operační systém a není dost místa v paměti na mnoho antivirů, proto se do velké míry musí mobily spoléhat na zabezpečení poskytovatele internetového připojení. Mobilní bankovnictví je stále relativně nové, proto ještě před rokem či dvěma nebylo napsáno mnoho škodlivého softwaru, ale nyní ho vzniká najednou velké množství. Takže obavy o bezpečnost mobilů jsou oprávněné“.

Příště Vás budeme informovat o konkrétních možnostech mobilních antivirů jak pro soukromého tak i firemního uživatele.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>